Image

ویزای شنگن چیست؟

ویزای شنگن و شرایط اخذ آن چیست؟ شنگن کجا است؟ نویسنده: هلیا یحیی پور

ویزای شنگن چیست؟

ویزای شینگن :

اگرچه شینگن اصطلاحی رایج در ایران است، اما تلفظ درست آن شنگن Schengen zone است. کشورهای اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و لیختن اشتاین، ۲۶ کشور عضو پیمان شنگن محسوب می‌شوند.

انواع ویزای شینگن :

۱. ویزای اتحادیه شینگن :

همان ویزای گردشگری یا ویزای توریستی شینگن است که با داشتن آن مجوز ورود به کشور های اتحادیه شینگن را به مدت ۹۰ روز در هر شش ماه به دست می آورید .تاریخ اعتبار این ویزا از زمان اولین ورود محاسبه می‌شود. این نوع ویزا زیرمجموعه هایی دارد :

ویزای نوع A شینگن:

 

با داشتن این نوع ویزا که Airport Transit Visa نام دارد، مسافر حق خروج از فرودگاه را ندارد. یعنی می‌تواند در فرودگاه یکی از کشورهای شینگن پرواز خود را به مقصد کشور بعدی که خارج از محدوده شینگن است عوض کند.

 

ویزای نوع B شینگن:

 

این نوع ویزا نیز در زمینه حمل و نقل و ترانزیت کاربرد دارد و با داشتن آن مسافر اجازه دارد تا مدت پنج روز از خاک کشورهای شینگن عبور کند.

 

ویزای نوع C شینگن:

 

این نوع ویزا یک مجوز کوتاه مدت برای سفر به کشورهای شینگن است. این ویزا به صورت یک بار ورود، دو بار ورود و چند بار ورود صادر می‌شود. با ویزای نوع C شینگن، می‌توانید بدون محدودیت تا ۹۰ روز در هر شش ماه اقامت داشته باشید

مراحل درخواست ویزای شینگن :

 

برای اخذ ویزای شینگن، 5 مرحله وجود دارد. متقاضیان بعد از اتمام مراحل باید به مدت 15 الی 30 روز کاری منتظر جواب خود باشند.

 

مرحله اول: ابتدا فرد باید بداند که به چه ویزایی نیاز دارد؟ بسته به هدف فرد، می‌توان یکی از ویزاهایی که پیش‌تر به آن اشاره شد را انتخاب کرد.

برای این کار، گرفتن مشورت از یک موسسه مهاجرتی معتبر توصیه می‌شود.

مرحله دوم: مرحله دوم به مناسب‌ترین زمان برای ارائه درخواست اخذ ویزای شینگن برمی‌گردد؛ زیرا وقت گرفتن از طریق سفارت یک فرآیند زمان بر است و فرد باید در زمان درست برای انجام این کار اقدام کند.

مناسب‌ترین زمان برای ارائه درخواست، سه ماه قبل از آغاز سفر است.

مرحله سوم: قدم بعدی، پر کردن فرم ویزا و تهیه مدارک موردنیاز است. توصیه می‌شود با همکاری یک وکیل مهاجرتی باتجربه این امر صورت گیرد.

مرحله چهارم: پس از دریافت وقت از سفارت کشور مقصد، تاریخ مصاحبه اعلام شده و فرد متقاضی موظف است تا در تاریخ مشخص‌شده به سفارت مراجعه کند.

در روز مصاحبه باید مدارک لازم را به فردی که قرار است با شما مصاحبه کند، ارائه کنید. توجه داشته باشید، جواب سوالهای مصاحبه باید با آنچه در فرم نوشته‌اید، کاملاً همخوانی داشته باشد.

مرحله پنجم: در آخرین قدم باید هزینه ویزای شینگن را پرداخت کرد.

+کارشناسان بخش ویزا توریستی شینگن در دنیاسیر همواره برای ارئه مشاوره و ارائه خدمات متناسب با شرایط شما آماده خواهد بود .

هزینه درخواست ویزای شینگن:

 

ویزاهای نوع A,B,C شامل هزینه های زیر است. یعنی ویزای ترانزیت و ویزاهای شینگن توریستی یعنی نوع C نیز در همین گروه هزینه ها است.

 

متقاضیان 13 ساله و بزرگتر: 80 یورو

 

کودکان 6 تا 12 ساله: 35 یورو

 

کودکان 5ساله و پایین‌تر: بدون هزینه، رایگان

 

مدارک لازم برای اخد ویزای شینگن :

 

اصل پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار و تمام پاسپورت‌های قدیمی و یا کارت‌های پرواز یا بلیط هواپیما

یک قطعه عکس رنگی ۳.۵ * ۴.۵ با پس زمینه سفید( عکس نباید قدیمی‌تر از 6 ماه گذشته باشد و همچنین چهره فرد و عکس نباید متفاوت باشد.)

ترجمه شناسنامه متقاضیان

ترجمه سند ازدواج در صورت همراهی همسر

ترجمه گواهی اشتغال به تحصیل (اگر فرزندان‌تان همسفر شما هستند)

تکمیل فرم اطلاعات فردی و خانوادگی

مدارک مالی

1. گردش حساب ۴ ماهه متقاضی به همراه مهر و امضا شعبه صادر کننده

2. نامه تمکن مالی به دلار کانادا به همراه مهر و امضا شعبه صادر کننده و مهر شعبه ارزی بانک( در صورت داشتن گواهی سپرده بلند مدت، گواهی خرید سهام و یا اوراق بهادار و یا سند اتومیبل و اجاره‌نامه، این مدارک را ارائه دهید.)

3. مدت اعتبار گواهی تمکن مالی و گردش حساب نمی‌تواند بیشتر از یک ماه باشد.

ترجمه اسناد ملکی در صورت وجود

مدارک شغلی

نحوه ی تعیین وقت سفارت کلیه ی کشور ها به صورت آنلاین است

مدت زمان تعیین وقت سفارت با توجه به کشور مقصد از ۱ تا ۱۵۰ روز است

مدت زمان جوابدهی به درخواست اخذ ویزا بین ۷ تا ۳۰ روز کاری است

+کارشناسان دنیاسیر با اقدامی موثر شانس موفقیت شما را برای دریافت ویزا شینگن افزایش خواهند داد.


نویسنده متن: سرکار خانم هلیا یحیی پور  10 دی 1400